Naše zásady:

  1. Vždy hľadáme pomoc len pre konkrétny prípad !
  2. Našu pomoc realizujeme len nefinančne !
  3. Neorganizujeme neadresné hromadné verejné zbierky na sklad !

Agátka Galková má v Samarii na starosti materiálnu pomoc v Bratislave. V praxi to znamená, že číta a odpovedá na maily, v ktorých nás príhovorcovia žiadajú o materiálnu pomoc pre človeka v núdzi. Ak nám napíšete, že dobre poznáte človeka, ktorému sa práve pokazila práčka alebo chladnička a kvôli momentálnej zlej finančnej situácii si novú nedokáže kúpiť, tak presne tento váš mail si Agátka prečíta a sformuluje “výzvu”. V nej informujeme všetkých našich dobrovoľníkov a sympatizantov, že pre konkrétnu rodinu alebo človeka hľadáme chladničku alebo práčku. Výzvu zverejníme na našej facebook stránke, webe alebo prostredníctvom našich nástenkárov na nástenkách. Keď sa ozve darca spotrebičov a privezie nám ich do skladu na Nevädzovej 4 v Bratislave, Agátka dohodne príjem a naskladnenie a začne organizovať vývoz darovaných spotrebičov nášmu klientovi. Zmobilizuje tzv. rýchlu rotu, našich dobrovoľníkov- silných chlapcov, ktorí spotrebiče naložia do samarijskej dodávky a dovezú príjemcovi pomoci. Agátka ešte, samozrejme, dohodne, aby bol príjemca pomoci práve doma a mohol si darované spotrebiče prevziať. A to je práca našej Agátky. Je to veľa aj na čítanie.

Agátka je veľmi energická a spoľahlivá dobrovoľníčka, ktorá venuje práci pre iných veľa voľného času a energie. Vytrvalosť a odhodlanosť, s ktorou sa púšťa do rôznych výziev je pre mnohých dobrovoľníkov inšpiráciou a obrovskou motiváciou. Agátka bola v nominovaná na ocenenie Srdce na dlani 2021, ktoré organizuje Bratislavské dobrovoľnícke centrum, v kategórii koordinátorka dobrovoľníkov.

Ľudka Máčajová koordinuje výdaj potravinovej pomoci v Bratislave. Komunikuje rada a dobre, takže zastrešuje komunikáciu s Potravinovou bankou Slovenska, vďaka ktorej získavame potraviny z obchodných reťazcov. Raz týždenne, vždy vo štvrtok, vyzdvihnú naši dobrovoľníci potraviny z bratislavských predajní a privezú ich do nášho skladu na Nevädzovej 4. Tam z nich vytvoríme potravinové balíky a na druhý deň, v piatok od 16:00 – 17:00 si ich naši klienti môžu vyzdvihnúť vo výdajni potravín. Priemerne vydáme 15 -20 balíkov potravinovej pomoci. V bratislavskej Samárii pracuje Ľudka od roku 2016, teda od jej založenia a odvtedy vypracovala množstvo projektov, žiadostí a grantov na podporu činnosti našej organizácie. A nikdy nemá problém vyhrnúť si rukávy a zapojiť sa do akejkoľvek práce. Napriek tomu, že by nemala dvíhať ťažké veci, navláčila už do Samárie tony potravín. Je spoľahlivá, chápavá a starostlivá.

Martinka Koyšová má na starosti formulovanie výziev pre našich nástenkárov a ich mailové doručenie. Výzvy na nástenkách aktualizujeme raz mesačne. Okrem toho zváža potraviny z predajní a pomáha pri balíčkovaní a výdaji potravín v Bratislave. Ak je náhodou všetka práca hotová, nikdy sa nezabudne spýtať, s čím ešte treba pomôcť a vždy prispeje prácou, radou, nápadom a milým slovom.

Adriana Hlivárová má na starosti samarijskú facebook stránku. Aj keď ju v priestoroch Samarie často nestretneme, predstavuje naše spojenie s vonkajším svetom.
Adriana je ochotná, kreatívna a profesionálna, jej pohľad na vec je vždy triezvy a racionálny. Tam, kde nás premáha prílišná zaangažovanosť, vnáša Adriana potrebný nadhľad.

Majka Grancová je naše slniečko. Je súčasťou kreatívnej sekcie, ktorá vyrába upcyklované veci a vecičky v Bratislave. Preslávila sa svojimi kávovými taškami a nákazlivým nadšením skúšať niečo nové. Okrem šitia, háčkovania a vyšívania sa podieľa aj na výdaji potravín a ochotne priloží ruku k akejkoľvek práci. Majka bola nominovaná na cenu Srdce na dlani v kategórii dobrovoľník 2019.

Zuzka Novodvorská koordinuje projekt Zber plastových vrchnáčikov v Bratislave. Komunikuje s dobrovoľníkmi a spolupracovníkmi, vedie presnú evidenciu a nezľakne sa ani vypracovania projektov a záverečných správ. Tak ako takmer všetci v Samarii, sa podieľa aj na výdaji potravín. Zuzka je stabilným stavebným kameňom Samarie.

Damián Mackanič pracuje predovšetkým na projekte Zberu plastových vrchnáčikov. Vymieňa nádoby s vrchnáčikmi na určených zberných miestach v BA, vozí ich do skladu a vyzbieraní dostatočného množstva vrchnáčikov a hliníkových plechoviek, ich vozí spracovateľovi surovín. Okrem toho je nenahraditeľnou súčasťou Rýchlej roty, ktorá nakladá a vozí materiálnu pomoc núdznym. Pravidelne vozieva potraviny v rámci potravinovej pomoci a v prevažne ženskom kolektíve vždy ochotne pomôže so všetkým, čo nám už pripadá príliš technické. Damián je vzácnou ukážkou univerzálneho dobrovoľníka. Damián bol nominovaný na cenu Srdce na dlani v kategórii dobrovoľník pomáhajúci v Bratislavskom samosprávnom kraji 2020.

Martin Cesnak je úzko špecializovaný na zvoz potravín vrámci nášho projektu Potravinovej pomoci v Bratislave. Je to nielen kvôli jeho ochote a nadšeniu, ale najmä kvôli vzácnemu talentu napchať obrovské množstvo tovaru do malého auta. A keďže dobrovoľnícka univerzálnosť je prudko nákazlivá, prichádza na chuť aj práci vrámci Rýchlej roty. Aj tam človek neraz objaví netušené talenty. Martin bol nominovaný na cenu Srdce na dlani v kategórii dobrovoľník pomáhajúci v Bratislavskom samosprávnom kraji 2021.

Marek Jankovič
“Prečo ma napĺňa dobrovoľníctvo? To je pekná otázka. Asi hlavne kvôli tomu, že sa človek cíti užitočne a naplňujúco. Je v tom sloboda – robíš čosi nie preto že musíš, ale preto, že chceš (a vtedy keď máš na to čas). Navyše stretneš podobne nastavených ľudí, čo býva radosť pre dušu :) V neposlednom rade si často vonku, viac sa hýbeš, veľa na naučíš a dozvieš, viac si vážiš čo máš… V podstate vidím iba samé benefity – fyzické, mentálne aj duševné :)”

Miriam Sirotňáková, alebo ako ju voláme Mima, je tichý pracant. Veľa nenarozpráva, ale zato spraví veľký kus roboty. V Samarii nie je dlho, ale pomáha na všetkých frontoch. Na našej webovej stránke má na starosti blogy, vrámci ktorých robí aj úžasné mesačné prehľady diania v Samarii. Odporúčam. Pomáha s príjmom materiálnej pomoci v Bratislave (zbierka pre Ukrajinu) a aj vďaka jej skvelým nápadom môžeme rozširovať a zlepšovať našu činnosť vrámci všetkých projektov.

Gabriel Foltán je predovšetkým člen Rýchlej roty v Bratislave, ale je nenahraditeľný aj pri organizovaní potravinovej pomoci. V prípade potreby je ochotný pomôcť pri bežných činnostiach, ale aj pri špeciálnych chuťovkách. Športovec, nadšený bežec… v elasťáčkoch vždy dobehne, spraví, čo treba a už aj beží preč. Je to asi najkvalifikovanejší člen Rýchlej roty, akého sme kedy mali.

Naša dobrovoľníčka Zuzka pomáha v Hlohovci, je vzdy ochotná, má rada ľudí, je milá a ústretová. Sme radi, že ju máme v tíme, obohacuje nás svojou pozitívnou energiou a aj vďaka nej máme aj my úsmev na tvári, keď spolu pomáhame.

Martina Madová je koordinátorkou dobrovoľníkov a projektu výroby
upcyklovaných vecičiek
v Bratislave. Ale skrýva sa v nej oveľa viac, ako len radosť
zo šitia a cit pre detail. Je kreatívna, organizačne silná, empatická a
už viackrát ocenená dobrovoľníčka, ktorá pomáha záujemcom o
dobrovoľníctvo v Bratislave
. Martina má talent na písanie textov, všetky
tieto opisy kolegov z Bratislavy písala ona. Vyzná sa a pozná nás. Keď
treba, nasadne do auta a vyzdvihne potravinovú pomoc alebo zháňa vankúš pre naše kreatívne výmysly. A taktiež fotí skvelé fotky. Myslí na
klientov s láskou a vždy má milé slovo pre každého.

Erika Mezeyová (admin webu) patrí medzi služobne najmladšie dobrovoľníčky Samarie, ale za svoju prácu a zanietenie si zaslúži obdiv a vďaku všetkých samaritánov. V rekordne krátkom čase prekopala našu webovú stránku od základov a len vďaka nej dnes môžeme poskytnúť všetkým záujemcom o dobrovoľníctvo modernú, funkčnú a prehľadnú stránku. Erika je veľmi kreatívna, nadšená a energická mladá dáma. Sme veľmi radi, že ju máme. Spoločne dúfame, že sa čoskoro dostaneme aj k tomu, čo nás (kreatívny tím) baví najviac- k výrobe upcyklovaných výrobkov.

Lucka Fabianová je dlhoročnou dobrovoľníčkou v komunitnom centre Samaria v Hlohovci. Vždy ochotná pomôcť s akoukoľvek aktivitou, či sa jedná o charitný bazár, triedenie oblečenia v sklade, pomoc s vypĺňaním úradných dokladov, preklady textov, tvorivé aktivity alebo prácu na počítači. Svojou perfektnou angličtinou je veľkým prínosom pre ľudí v núdzi, ktorí nehovoria po slovensky. Vždy usmiata, milá a skromná poteší každého v našom centre.

Roberta Cibulková je dobrovoľníčkou v sklade solidarity Hlohovci. Je typom akčného dobrovoľníka, ktorý neváha obliecť samaritánsku vestu a vyraziť na dlhú cestu za poslaním. Síce je drobná, s prehľadom zvládne aj ťažkú manuálnu prácu počas brigád na dvore komunitného centra. 

Danka Krivošíková vedie v našom komunitnom centre Katechézy v Hlohovci Dobrého pastiera pre deti. Koordinácia tejto aktivity si vyžaduje systematickú prácu – vzdelanie, čas, podporu či duchovný život. Danka svojou obetavosťou, láskavosťou a rozvahou odovzdáva deťom hodnoty, ktoré sú v živote najdôležitejšie.

Magdalénka Vidová vedie v Komunitnom centre klub šikovných ručičiek. Tie jej ruky sú priam zlaté. Všetko čo sa dá zhodnotiť (staré obrusy, rifle, košele, látky, závesy) Magduška prešije na skutočne nádherné kúsky. Tašky, deky, zástere,rúška, prestierania, košíčky, vrecká, batôžky, kľakátka do kostolov- to je iba zlomok výrobkov, ktoré v našej dieni ušila. V komunitnom centre prečalúnila snáď už všetko. Okrem zlatých rúk má i zlaté srdce. Dokáže vypočuť, poradiť a potešiť. 

Miladka Vlčková je aktívna dáma, ktorá má rada poriadok a prehľadnosť. S Magduškou v šikovných ručičkách sú hnacím motorom tvorivých činností, ktorých výsledkom sú nápadité, originálne a prepracované výrobky všetkého druhu. Jej ekonomické zmýšľanie a povahu najviac vystihuje príslovie: ,,Dobrá gazdiná pre pierko aj plot preskočí.”

Michal Vavro je dobrovoľníkom, ktorý aj tým najobyčajnejším úkonom dokáže dodať eleganciu a gráciu.  Nebojí sa nových výziev a nikdy neodmietne podať pomocnú ruku. Jeho gitarové umenie neraz potešilo dušu Samaritánov. 

Kamila Poláčiková koordinuje projekty nášho združenia v Hlohovci. Každý projekt sa snaží vymyslieť tak aby spĺňal kritéria ako sú: inkluzivita, udržateľnosť, životné prostredie a komunitná spolupráca. So svojimi deťmi berie komunitu v Samarii ako svoju druhú rodinu.

Michal Černo je neodmysliteľnou súčasťou Komunitného centra Samaria v Hlohovci. Jeho pracovité ruky a vytrvalosť zušľachťujú komunitnú záhradu už mnoho rokov. Taktiež pravidelne vymieňa zberné nádoby s vrchnáčikmi, vysypáva ich, triedi a balí ich do vriec. 

Robert Talaj bol dobrovoľníkom pred niekoľkými rokmi a po pár rokoch túlania sa po Slovensku, kde robil napr. aj inštruktora lyžovania či animátora detí v táboroch sa vrátil späť do Bratislavy aj do OZ Samárie. Robo nám pomáha s nakládkou- vykládkou materiálnej pomoci a je na neho spoľahnutie aj pri iných činnostiach. Ochotný, vždy usmievavý, ďakujeme že si sa k nám vrátil!

Postupne pridáme ďalších z nás…je nás totiž omnoho viac…

a tu môžeš byť aj ty!

Ako?

Ozvi sa nám a ukáž svoje silné stránky…tešíme sa na Teba v Hlohovci alebo v Bratislave.

spoločná